Wrocławscy badacze wysłali w kosmos grzyby

Powszechnie występujące na ziemi grzyby z gatunku Fusarium culmorum zostały wysłane w kosmos za sprawą wrocławskich naukowców. Satelita poleciał na misję orbitalną firmy SpaceX na pokładzie rakiety Falcon 9, która wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie 13.01.2022 r. Badacze chcą sprawdzić jak grzyby zachowają się w warunkach braku grawitacji. Jeśli przetrwają w przestrzeń kosmiczną zostanie wysłany satelita z większymi organizmami.

Badania prowadzone są przez konsorcjum, w skład którego wchodzi firma SatRevolution S.A. (lider) oraz IITD PAN, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jednostki te wspólnie realizują grant „Bio-nanosatelita wykorzystujący zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip oraz metodologia prowadzenia badań biomedycznych z jego wykorzystaniem w warunkach mikrograwitacji”. W Instytucie Hirszfelda za projekt ten odpowiadają prof. dr hab. Anna Chełmońska-Soyta i prof. dr hab. Joanna Wietrzyk.

Więcej informacji:
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C91171%2Cwroclawscy-naukowcy-wyslali-w-kosmos-grzyby-sprawdza-jak-poradza-sobie-przy