70. rocznica śmierci Ludwika Hirszfelda

„Kto nie zna przeszłości, nie może tworzyć przyszłości” – Ludwik Hirszfeld

70 lat temu odszedł Profesor Ludwik Hirszfeld, założyciel Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Wrocławskie gazety pisały:

„Nauka polska okryła się żałobą. 7 marca [1954 roku] zmarł we Wrocławiu Ludwik Hirszfeld, uczony światowej sławy i dużych zasług dla ludzkości. Główne jego osiągnięcia naukowe związane były z badaniami nad grupami krwi i miały doniosłe znaczenia dla przetaczania krwi, dla nauki o dziedziczności oraz dla antropologii. Przyczyniły się one do stosowania transfuzji, a tym samym do uratowania wielu istnień ludzkich.

Badania nad różnicą krwi matki i płodu znalazły ukoronowanie w opracowaniu metod leczenia poronień na tym tle, przez co wiele kobiet, skazanych przez naturę na bezdzietność, zaznało szczęścia macierzyństwa. W swych pracach naukowych dokonał Ludwik Hirszfeld cennych odkryć nie tylko w serologii, ale również w bakteriologii oraz epidemiologii.

Hirszfeld był współorganizatorem i wieloletnim dyrektorem Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. We Wrocławiu, z którym związał się całym sercem, działał od 1945 roku. Był organizatorem i pierwszym dziekanem uniwersyteckiego wydziału lekarskiego oraz stworzył z ramienia Polskiej Akademii Nauk, której był członkiem rzeczywistym, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej.

Wielki humanista, życzliwy dla otoczenia, koleżeński dla pracowników, żywo interesował się życiem kraju. Reprezentował naukę polską na wielu międzynarodowych zjazdach.”

Słowo Polskie, 9 marca 1954 roku

 

Ludwik Hirszfeld jest bohaterem jednego z odcinków cyklu „Geniusze i marzyciele” produkcji Telewizji Polskiej oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Film w reżyserii Pawła Wysoczańskiego dostępny jest na platformie VOD:
https://vod.tvp.pl/video/geniusze-i-marzyciele,geniusze-i-marzyciele-ludwik-hirszfeld,52280067

Pełnometrażowy film „Mensch” (prod. 2023) to rozszerzona wersja, dostępna w wybranych kinach.