Z radością informujemy, że w czasopiśmie Journal of Medicinal Chemistry (200 pkt. MNiSW, IF 6,8) opublikowano pracę pt. „Antibacterial Metallacarborane-Peptide Hybrids Target the Membrane Potential in a Nonlytic Mode and Are Resistant to Proteolysis”. Współautorami pracy są dr inż. Krzysztof Fink, dr inż. Bożena Szermer-Olearnik, mgr Michalina Gos oraz dr hab. Tomasz Goszczyński z Laboratorium Chemii Biomedycznej, dr inż. Mateusz Psurski z Laboratorium Doświadczalnej Terapii Przeciwnowotworowej oraz dr inż. Paweł Migdał z Międzyzakładowej Pracowni Analizy Instrumentalnej i Preparatyki.
W pracy przedstawiono nową klasę związków przeciwbakteryjnych – hybrydy peptydów z metalokarboranami. Takie połączenie zapewnia szeroką aktywność przeciwko bakteriom Gram-dodatnim oraz Gram-ujemnym, przy jednoczesnej ograniczonej toksyczności wobec komórek ssaczych. Mechanizm działania związków opiera się na depolaryzacji błony komórkowej bakterii bez jej lizy, co prowadzi do zaburzenia homeostazy komórkowej, spadku poziomu ATP, wzrostu produkcji reaktywnych form tlenu oraz zmian morfologicznych komórek. Szczególnie istotnym odkryciem jest to, że modyfikacja metalokarboranem chroni peptyd przed trawieniem trypsyną.
Praca jest owocem współpracy międzynarodowej pomiędzy badaczami z Polski i Czech i została sfinansowana w ramach projektu SONATINA Narodowego Centrum Nauki (2019/32/C/NZ7/00510).
Jest to już czwarta praca pracowników Laboratorium Chemii Biomedycznej, która ukazała się w Journal of Medicinal Chemistry w ciągu ostatnich czterech lat.
Link do publikacji: