Laboratorium zostało powołane w lipcu 2020 roku. Tematem wiodącym wyznaczającym kierunek badań Laboratorium są genetyczne i epigenetyczne uwarunkowania regulacji odpowiedzi immunologicznej (ze szczególnym uwzględnieniem punktów kontroli immunologicznej) w rozwoju, progresji i odpowiedzi na leczenie w chorobach człowieka.
W szczególności badania dotyczą:
- wrodzonej zmienności w obrębie genów regulujących odpowiedź immunologiczną w odniesieniu do ryzyka zachorowania i przebiegu chorób nowotworowych, autoimmunologicznych i innych;
- związku zmienności epigenetycznej (metylacja i mikroRNA) z ryzykiem wystąpienia i progresją chorób człowieka;
- poszukiwania biomarkerów odpowiedzi na leczenie immunoterapeutyczne;
- badania funkcjonalnego znaczenia wariantów genetycznych.
Aktualnie w Laboratorium realizowane są 2 granty badawcze:
- Grant OPUS 17 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki: „Punkty kontroli immunologicznej w niedrobnokomórkowym raku płuc-badanie genetycznych i epigenetycznych mechanizmów regulacji ekspresji mRNA i białka”, kierownik dr hab. Monika Jasek, 2 257 528 PLN (2020-2023; nr grantu 2019/33/B/NZ5/03029)
- Projekt finansowany przez Fundację Hr. Potockiego „Wpływ uwarunkowań genetycznych w zakresie genów kodujących PD-1/PD-L1 należących do tzw. punktów kontroli immunologicznej, na ryzyko zachorowania i przebieg raka nerki”, kierownik dr hab. Lidia Karabon, 95 000 PLN (2020- 2021).