Pracownicy Instytutu Hirszfelda gośćmi Telewizji Polskiej

W środę, 21 października, gościem TVP3 Wrocław był Dyrektor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN prof. dr hab. Andrzej Gamian. W Rozmowie Faktów poruszony został istotny aktualnie temat szczepionki na SARS CoV-2, nad którą trwają intensywne badania na całym świecie. Instytut, będąc beneficjentem programu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19″ (grant „Badania nad uzyskaniem nowatorskiej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 odpowiedzialnemu za chorobę COVID-19”, przyznany przez NCBiR na lata 2020-2021 pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Gamiana), jest również bardzo zaangażowany w badania nad tym niezwykle ważnym tematem.

Wywiad z prof. dr hab. Andrzejem Gamianem dostępny jest pod adresem:
https://wroclaw.tvp.pl/50432365/21102020

W badania nad szczepionką na SARS-CoV-2 zaangażowanych jest ponad 150 ośrodków na całym świecie, w tym także Instytut Hirszfelda. Kulisy prac nad aktualnie najbardziej oczekiwaną szczepionką można zobaczyć w krótkim materiale, przygotowanym przez Telewizję Polską. Głos zabrało w nim dwóch z 9 kierowników zespołów zaangażowanych w projekt: Zastępca Dyrektora ds. naukowych i kierownik Laboratorium Immunochemii Drobnoustrojów i Szczepionek prof. dr hab. inż. Jolanta Łukasiewicz oraz kierownik Laboratorium Genomiki i Bioinformatyki dr hab. Łukasz Łaczmański. Część potencjału aparaturowego Instytutu istotnego z punktu widzenia prac z patogenami zaprezentowali: kierownik Pracowni Spektroskopii NMR oraz pracownik naukowy Laboratorium Immunochemii Drobnoustrojów i Szczepionek dr Tomasz Niedziela oraz dr hab. Edyta Pawlak z Laboratorium Immunopatologii.

Materiał dostępny pod adresem:
https://wroclaw.tvp.pl/50453473/wroclawscy-naukowcy-pracuja-nad-szczepionka

Gościem czwartkowych „Faktów o poranku” TVP3 Wrocław był dr Krzysztof Pawlik z Laboratorium Biologii Molekularnej Mikroorganizmów – kierownik projektu BINWIT (Baza Informacji Naukowych Wspierających Innowacyjne Terapie). Dr Pawlik przedstawił widzom ideę tego ważnego projektu, przybliżając przy okazji tematykę terapii bakteriofagami. Projekt BINWIT realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i został przyznany na lata 2018-2021, z łączna kwotą dofinansowania ponad 18 mln zł.

Wywiad z dr Krzysztofem Pawlikiem dostępny jest pod adresem:
https://wroclaw.tvp.pl/50449460/binwit-czyli-rzetelna-wiedza-o-najnowszych-naukowych-osiagnieciach